Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
Potrebuješ upgradovať tvoj Flash Player

voľne stiahnuteľný softwér na adrese
get.adobe.com/flashplayer/
Tanzániafotogaléria Tanzánia
 
Oficiálny názov: Zjednotená republika Tanzánia
Správne členenie: 26 regionóv
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Dodoma
Rozloha v km2:945 087
Obyvateľstvo:36 800 000 (hustota 39 os. / km2)
Jazyk:svahilčina, angličtina, africké jazyky, arabčina
Mena:tanzánsky šiling ( 1€ -> cca 2240 TZS )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 3:00h
Susedia:Burundi, Keňa, Kongo, Malawi, Mozambik, Rwanda, Uganda, Zambia
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Tanzánia
 dovolenka Tanzánia
 • hotely Tanzánia
 • doprava Tanzánia
 • letenky Tanzánia
 • cestovné kancelárie Tanzánia
 • lastminute Tanzánia
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

TANZÁNIA

Republika v rovníkovej Afrike sa snaží zmierniť dôsledky desaťročia biedy, ale najväčším bohatstvom krajiny stále zostáva krásna krajina a divá zver.

Tanzánia so svojim malebným pobrežím Indického oceánu s náhornými plošinami a veľkými jazerami je nádhernou krajinou . Hora Kilimandžáro (5 895 m) je najvyššia v Afrike, jazero Tanganika je zasa najhlbším a najdlhším sladkovodným jazerom kontinentu.

Viktoriino jazero na hraniciach s Keňou a Ugandou je tretím najväčším jazerom na svete a kaldera sopky Ngorongoro je druhá najväčšia na svete. Jedna z najdlhších riek na svete Níl pramení práve vo Viktoriinom jazere. Národný park Serengeti je rovnako ako kráter Ngorongoro súčasťou svetového prírodného a kultúrneho bohatstva pod medzinárodnou ochranou.

Tanzánia je dielom koloniálnej politiky. Toto africké územie obsadili v 80. rokoch 19. stor. Nemci a roku 1891 sa stalo súčasťou Nemeckej východnej Afriky. Po nemeckej porážke v 1. svetovej vojne kolóniu získala Británia a premenovala ju na Tanganiku. Svoju nezávislosť získala roku 1961. O tri roky neskôr, keď sa k Tanganike pripojil ostrovný štát Zanzibar, bol štát premenovaný na Tanzániu. K Tanzánii patrí okrem ostrova Zanzibar aj ostrov Pemba na severe a Mafia na juhu.

V 70. rokoch sa Tanzánia stala jednou z najznámejších postkoloniálnych krajín, za čo vďačí prezidentovi Juliovi Nyererovi. Počiatočný rozvoj krajiny so socialistickým hospodárstvom sa neskôr dostal do stagnácie, ale zlepšilo sa sociálne zabezpečenie obyvateľov a tiež riešenie národnostnej otázky posunulo krajinu ďalej od problémov iných afrických krajín.

Krásy krajiny

Tanzánia má svojráznu polohu medzi Indickým oceánom a Veľkou priekopou, o ktorej geológovia predpokladajú, že sa v budúcnosti stane dnom rozširujúceho sa mora. V tom prípade by sa Tanzánia a ďalšie východoafrické krajiny premenili na ostrovy. Sú tu silné zemetrasenia so sopečnou činnosťou.

Najväčšie sopečné centrum je na severovýchode krajiny v okolí najvyššej hory Afriky a zároveň sopky Kilimandžáro, ktorej vrchol je pokrytý snehom. Tamojšie sopky sú činné (Meru), ako aj vyhasnuté. Najznámejšia je Ngorongoro. Najväčšie a najhlbšie jazerá Viktoriino, Tanganika a Malawi, sa nachádzajú v pohraničných oblastiach, menšie ako Manyara alebo Rukwa nájdeme vo vnútrozemí.

Tanzánia má 800 km dlhé a pomerne málo členité pobrežie, obmývané Indickým oceánom. V pobrežných plytčinách sa dvíhajú skalnaté a koralové útesy. Pás pobrežných nížin a porasty paliem a mangrovníkov v ústiach riek ukončujú na západe prudké svahy náhorných plošín. Väčšinu plošín porastajú trávnaté savany, ktoré prechádzajú do bohatších stepí alebo sa naopak menia v suché polopúšte. Na brehoch niektorých riek a jazier rastú dažďové rovníkové lesy.

K významným krajinným celkom patrí predovšetkým plošina Serengeti východne od Viktoriinho jazera, kde je známy národný park so stádami zveri. Na toto územie nadväzuje na juhovýchode vysočina veľkých kráterov a ďalej sopečné horské pásmo vrcholiacim Kilimandžárom. Pri pobreží sa nachádza aj hlavné mesto krajiny Dar es Salaam. Ďalej na západ sa rozprestiera Masajská step s tŕnistými krovinami.

Vďaka nadmorskej výške je v krajine ďaleko chladnejšie ako by napovedala jej poloha na rovníku. V horách je podnebie mierne, vo vnútrozemí je teplo a sucho. Iba na pobreží panuje horúčava a priemerné teploty tam dosahujú 25-35°C po celý rok. Skoro všade je sucho, ale nikde sa nevytvorila púšť. Na väčšine územia je dostatočné množstvo zrážok pre poľnohospodárstvo. Ale ostrovy Zanzibar a Pemba sú horúce a vlhké.

Obyvateľstvo tvorí 120 rôznych kmeňov

Tanzánci, ktorých je 28,5 milióna, žijú po celej krajine, najviac však pozdĺž hraníc a v úzkej pobrežnej nížine. Vnútrozemie je pomerne neobývané. V krajine žije 120 rôznych kmeňov, väčšinou bantuského pôvodu a hovoriacich svahilsky. Najpočetnejší sú Sukumovia. Na Masajskej stepi žijú kočovní Masajovia, ktorí tam pasú svoje „hrbaté“ kravy. Okrem Afričanov žijú v tejto krajine aj prisťahovalci z iných kontinentov. V poslednom tisícročí sa tu často usadzovali Arabi z oblasti Perzského zálivu a ženili sa s domorodými ženami.

V krajine sú prisťahovalci z Indie, ktorí sem prichádzali v priebehu posledných 300 rokov. V čase koloniálnej nadvlády sa v krajine usídlili tiež Európania. Asi 90% obyvateľov sa živí poľnohospodárstvom. Jeho produktivita je však nízka a úroda stačí iba pre vlastnú obživu. Iba malá časť poľnohospodárov má pravidelné príjmy z predaja bavlny a kávy. Potraviny pre mestá však musia byť dovážané.

Ostrovy Zanzibar a Pemba, kde prší viac a pravidelnejšie, sú pre poľnohospodárstvo vhodnejšie ako pevnina. Veľmi úrodná je najmä západná polovica Zanzibaru, odkiaľ sa vyváža kopra a kokosové vlákna. Obidva ostrovy patria k popredným svetovým producentom klinčekov.

S výnimkou jednej bane na diamanty a ďalšej na zlato, menších zásob uhlia a kaolínu boli nerastné zdroje krajiny považované v minulosti za málo výdatné alebo príliš odľahlé, než aby stálo zato ch využívať. V poslednom čase však ťažba a spracovanie (najmä zlata) získava na dôležitosti.

V čase, kedy získala Tanzánia nezávislosť, patrila k najchudobnejším krajinám v Afrike a k najchudobnejším sa dosiaľ radí. Roku 1967 existovala nádej, že sa situácia zmení. Prezident Nyerere chcel zvýšiť príjmy rozvojom poľnohospodárskej výroby a priemyslu, zlepšením sociálnej opatery, zaistením vzdelania pre každého a spravidla rozdeľovaním bohatstva.

K dosiahnutiu týchto cieľov mali slúžiť dve opatrenia. Prvým bolo znárodnenie prevažnej časti hospodárstva krajiny, druhým, ďaleko radikálnejším, bolo socialistické družstevníctvo s novým usporiadaním tanzánskych osád. Približne 13 mil. obyvateľov muselo opustiť svoje tradičné osady a usadiť sa v 7 700nových dedinách, založených na princípe ujamaa, čo svahilsky znamená rodinná osada. Nové osady mali byť riadené demokraticky a malo im byť poskytnuté všetko potrebné k spoločnému hospodáreniu. Prví obyvatelia odišli do nových dedín dobrovoľne, neskôr vláda používala donucovacie metódy.

Výsledok akcie zďaleka nesplnil očakávanie vlády. V celom systéme bujnela korupcia. Ľudia sa začali vracať do svojich pôvodných domovov. Toto masové presídlenie malo za následok nie vzostup, ale taký pokles poľnohospodárskej výroby, že sa z nej krajina dosiaľ nespamätala a stále trpí nedostatkom potravín.

V 70. rokoch Tanzánia dostávala vyššiu medzinárodnú pomoc ako ktorákoľvek iná africká krajina. Začiatkom roku 1994 poskytli OSN a krajiny združené v Juhoafrickom rozvojovom spoločenstve Tanzánii dodatočnú potravinovú pomoc, aby nedošlo k hladomoru, ktorý krajinu v dôsledku sucha ohrozil. Nzerere odstúpil z úradu roku 1985. Jeho nástupca Ali Hassan Mwinyi započal hospodárske reformy a podarilo sa mu získať aj podporu Medzinárodného menového fondu. Tá však kvôli veľkej korupcii bola roku 1995 zastavená . Mwinyi povolil opozičné strany a v novembri 1995 sa uskutočnili demokratické voľby. Prezidentom sa stal Benjamin Mkapa z vládnucej strany, ktorý sa rozhodol skoncovať s korupciou a ktorému sa podarilo zaistiť krajine významnú pomoc Medzinárodného menového fondu.

Cestovný ruch, raj turistov

Tanzánia má všetko potrebné, aby sa stala vyhľadávaným cieľom turistov. Jedným z hlavných lákadiel krajiny je množstvo divej zveri. Na tanzanskom území je 17 národných parkov a rezervácií, ktoré tvoria viac ako desatinu rozlohy krajiny. Medzi najznámejšie patrí Serengeti na severe a prírodná rezervácia Seolus na juhu.

V Tanzánii sú aj archeologické náleziská ako roklina Olduvai na západnom výbežku parku Serengeti, kde roku 1964 objavil britský archeológ a antropológ Louis Leakey pozostatky pravekého človeka z doby pred 2 mil. rokov Ďalšou omnoho mladšou pamiatkou na pravekého človeka sú 30 000 rokov staré skalné kresby z doby kamennej, znázorňujúce divé zvery a lovcov, ktoré boli objavené v okolí Kondoa východne od Masajskej stepi. Pozdĺž pobrežia a najmä na ostrove Zanzibar a Pemba sa nachádzajú pozostatky mešít a palácov z 12. storočia.

Copyright © 2010−2011, Svet-dovoleniek, travel agency