Krajiny sveta - cestovateľský sprievodca
informácie a rady pre cestovateľov
krajina, jej obyvateľstvo, história ...
možnosti dovolenky
turistické zaujímavosti a atrakcie
špecializované cestovné kancelárie
Krajiny sveta na mape
klikacia mapa sveta - výber dovolenky
Mongolsko krajinafotogaléria Mongolsko
 
Oficiálny názov: Mongolsko
Správne členenie: 21 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Ulánbátar
Rozloha v km2:1 564 000
Obyvateľstvo:2 800 000 (hustota 2 os. / km2)
Jazyk:mongolčina, kazaština
Mena:mongolský tugrik ( 1€ -> cca 1750 MNT )
Lokalita:Kajiny sveta - Ázia
Časové pásmo: Z + 7:00h
Susedia:Čína, Rusko
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Mongolsko
 dovolenka Mongolsko
 • hotely Mongolsko
 • doprava Mongolsko
 • letenky Mongolsko
 • cestovné kancelárie Mongolsko
 • lastminute Mongolsko
 
NAJPOPULÁRNEJŠIE KRAJINY SVETA - TOP 15:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

MONGOLSKO

Krajina, kde pastieri opúšťajú stáda a sťahujú sa do miest.

Väčšina Mongolska sa nachádza v nadmorskej výške nad 1 500 m. Vyslovene plochý typ reliéfu má južné a juhovýchodné Mongolsko, kde sa rozkladá púšť Gobi. Na mapách je označovaná ako púšť, ale na okrajoch je to skôr suchá step, kde sa dá ešte prevádzkovať pastierstvo Celkom bez vegetácie sú tamojšie osamelé kopce a horské chrbty. Gobi nemá žiadne rieky, ale zato viacero plytkých slaných jazier.

Najhornatejšou časťou krajiny je severozápad, kde sa z náhorných plošín dvíhajú dlhé horské pásma, medzi ktorými ležia tektonické pásma alebo široké panvy. Najväčším a najdlhším pohorím je Altaj. Na rozhraní Kazachstanu, Ruska a Mongolska je najvyššia hora Mongolska Hujtun (4.374 m), na juhovýchode sa nachádza Mongolský Altaj s druhou najvyššou horou krajiny Monhhajrhah (4.362 m) a jeho pokračovaním je Gobijský Altaj. Z altajského uzla vybieha ešte niekoľko ďalších horských chrbtov, vrátane masívu Hangajn. Medzi Hangajnom a Gobijským Altajom sa nachádza veľká panva s mnohými jazerami. Väčšinu z nich odvodňuje rieka Selenga a jej prítoky. Selenga je najväčšou mongolskou riekou, ktorá ústí do ruského Bajkalu. Za najkrajšie mongolské pohorie je považovaný Baga Hentejn, ktorý od severu zasahuje až k hlavnému mestu Ulánbátaru.

Mongolsko leží zhruba v rovnakej zemepisnej šírke ako Rakúsko, ale vysoká nadmorská výška a poloha vnútri obrovského kontinentu sú na celom území príčinou slabých zrážok a veľkých teplotných výkyvov. Zima je mrazivá, jar veterná, leto horúce. Príjemná je iba jeseň s jasnou slnečnou oblohou. Roku 1996 však obrovský požiar, ktorý trval 3 mesiace zničil 23 mil. akrov pôdy v severnom Mongolsku.

História

V roku 1206 zjednotil Džingischán Mongolsko a vytvoril mocnú ríšu, ktorá si za 200 rokov svojho trvania podrobila severnú Čínu, Strednú Áziu, Irán, Rusko a ďalšie okolité krajiny. Keď sa mongolská ríša rozpadla, vznikli na jej mieste drobné kniežatstvá, ktoré si postupne podmanila Čína. Začiatkom 20. storočia, kedy bola vyhlásená nezávislosť Vonkajšieho Mongolska, usilovali o toto územie Rusi a Japonci( Vnútorné Mongolsko naďalej zostáva čínskou autonómnou oblasťou). Po revolúcii roku 1921, ktorou podporilo sovietske Rusko, vznikla roku 1924 Mongolská ľudová republika. Tá sa stala po Sovietskom zväze druhou komunistickou krajinou sveta.

Až do roku 1990 držala plnú moc v krajine Mongolská ľudová revolučná strana. Po obmedzení sovietskej pomoci a demonštráciách, ktoré nasledovali, podalo celé politbyro demisiu a v krajine boli povolené opozičné strany. Roku 1992 bola prijatá nová demokratická ústava a všetky ruské vojská sa stiahli z krajiny.

Dlhé storočia spočívalo hospodárstvo krajiny na pastierstve. Ale od druhej svetovej vojny došlo k podstatným zmenám. Chovu dobytka silno konkuruje baníctvo, ktoré sa s výraznou ruskou pomocou rozvinulo v oblasti Erdenete a Darhane. V súčasnosti zaisťuje vývoz medi, ktorá smeruje prevažne do Číny, dve tretiny príjmov z exportu.

Po rozpade Sovietskeho zväzu stratilo Mongolsko nielen svojho obchodného partnera, ale aj zdroj významnej pomoci a ocitlo sa v hlbokej kríze. Dnes sa však krajina pomaly obracia k privatizácii a tržnému hospodárstvu.

Dovolenka, cestovný ruch

Návštevníci chvália pohostinnosť mongolskáho obyvateľstva ako bezkonkurenčnú. V kočovnej kultúre, kde sú ľudia vždy na cestách, je hľadanie cudzincov každodenným zážitkom. Na drsných stepiach Mongolska, kde je počasie extrémne a vzdialenosti sú obrovské, neprijatie hosťa je nemysliteľné. Tu sú hostia privítaní doma a zaobchádzané je s nimi tak, ako s členmi rodiny. Teplý čaj a strečová misa polievky sú ponúkané úplne ľahko a voľne. Pohostinnosť, možno nad všetko ostatné, je to, čo najviac zapôsobilo návštevníkov mongolských ľudí. Na rozdiel od barbarskej povesti starých mongolských bojovníkov je moderné Mongolsko národom s otvorenými náručami a láskou k návštevníkom. Ak chcete byť návštevníkom v Mongolsku, musíte byť čestným hosťom.

Khuvgulské jazero je najčerstvejšie a najhlbšie jazero v strednej Ázii. Je umiestnené v severovýchodnom smere a má oválny tvar. Jeho dĺžka je 133 km od severu k juhu, pričom najširšie miesto meria skoro 40 km od západu na východ. Toto jazero má objem 380 km3 a je druhým v Ázii a 14. najväčším na svete. Jadro Khuvsgul obsahuje 93,6% celkovej povrchovej sladkej vody v Mongolsku a 1% svetovej sladkej vody. Jazero Khuvsgul je obklopené krásnymi vysokými horami Khoridol Saridag a horami Bayan, pozdĺž západného pobrežia. Do tohto jazera prúdi množstvo horských riek vrátane 17 riek, ktoré tečú po celý rok. Na východnom pobreží jazera ležia ploché vrchy so sklonenými pohoriami, na ktorých rastú lesy. Tieto hory sú zdrojmi 29 riek, ktoré tečú do jazera Khuvsgul.

Šamanizmus je najstaršia náboženská prax v Mongolsku a zameriava sa na vieru a rituály spojené so šamanom, ktorý má prístup k "svetu duchov ". Šamanizmus je viera bez kníh. Všetko učenie a vyučovanie bolo dané ústne, odovzdávalo sa od šamana k šamanovi po stáročia a jeho tradície sa učili srdcom. Dnešné severné mongolské etnické skupiny (Darkhad, Tsaatan, Hotgoid a ďalšie) a severovýchodné (Buryiat), rovnako ako niektorí z Khalkh Mongolov stále zachovávajú staré šamanské tradície. Mongolskí šamani vstupujú do extatického stavu tranzu, v ktorom je šaman oprávnený zapojiť sa do duchov, ktorými chce chrániť a uzdravovať členov spoločenstva, usmerňovať duše a liečiť choroby.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency